Boşanma, evlilik taraflarının aile kurumunu devam ettirememesi sonucunda gerçekleşir. Bu işlem, anlaşmalı veya çekişmeli olarak yapılabilir. Boşanma davalarından sonra, mal paylaşım davaları açılacaktır. Anlaşmalı olarak boşanan bireyler, mal paylaşımı konusunda da uzlaşım içinde olduklarını beyan ettikleri için, açılacak olan mal paylaşım davalarında bu durumu uygulamaya geçirirler. Anlaşmalı boşanma davalarında, tarafların mal paylaşımının nasıl olacağı, mal paylaşımının anlaşmaya göre mi olacağı, mal paylaşımının boşanmadan sonra ne zamana kadar olacağı konuları merak edilir.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Tarafların Mal Paylaşımı

Anlaşmalı boşanma davasında mal paylaşımı konusunda araştırma yapılırken bilinmesi gereken bazı hususlar vardır ve bunlar şu şekildedir;

  1. Anlaşmalı boşanma davalarında, her konuda uzlaşım olmalıdır. Bu durum, mal paylaşımı içinde geçerlidir. Taraflar, mal paylaşımı konusunda kendi aralarında anlaşmalıdır.
  2. Anlaşmalı boşanmalarda, mal paylaşımı konusunda diğer eşin mağduriyet yaşamasına sebep olunmamalıdır.
  3. Anlaşmalı boşanma yapılırken, mal paylaşımı konusunda baskı ve tehdit unsuru oluşturulmamalıdır.

Anlaşmalı boşanma davaları konusunda, mal paylaşımının da anlaşmaya uygun olması için bu şartların sağlanması gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı Talebe Göre Mi Olur?

Anlaşmalı boşanma davası mal paylaşımı hakkında merak edilen bir diğer konu, paylaşımın talepler doğrultusunda mı olacağıdır. Bu konuda kesinlikle evet demek mümkün değildir. Çünkü, paylaşım konusunda tarafların beyanı hakim tarafından incelenir.

Tarafların mağduriyet yaşamamaları için, hakim paylaşımı kontrol eder ve şartlara uygunsa onaylar. Eğer hakim, mal paylaşımını şartlara uygun bulmazsa da, paylaşım konusunda kendi yetki ve takdirini uygular. Bu konuda bir diğer önemli mesele de, anlaşmalı boşanma davalarında mağdur olmayacağını kanıtlayan erkek, kadına tüm mal birikimini bırakabilir.

Eğer tekrar kazanabilecek imkanları varsa, hakim de takdir ederse bu durum onaylanır. Ancak kadın, tüm mal varlığını erkek olan tarafa bırakmak isterse, bu durum daha zor gerçekleşir. Çünkü kadının her ortamda ve her durumda çalışamayabilir oluşu göz önünde bulundurulur.

Bu yüzden de daha zor devredebilir. Bununla birlikte, tekrar kazanacak imkan ve donanımlara sahip olduğunu kanıtlayarak kazanılan mal birikimini bırakabilir.

Mal Paylaşımı, Boşanmadan Ne Zaman Sonra Tamamlanır?

Anlaşmalı boşanma davalarında merak edilen bir diğer durum da, mal paylaşımının ne zamana kadar sonlanacağı konusundadır. Bu durum için net olarak bir zaman dilimi verilememekle birlikte, tarafların mağdur olmamaları açısından en kısa zaman hakim tarafından takdir edilir ve ona göre uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir