Avukatlık hizmeti sunan avukatlardan veya avukatlar tarafından kurulmuş olan hukuk ofisleri, hukuk şirketleri gibi kuruluşlardan hukuki yardım talebinde bulunmanın maddi bir karşılığı vardır.

Avukatlık, Avukatlık Kanunu’nda bir kamu hizmeti olarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte, avukatlık, ticari yönden serbest meslek niteliğindedir ve avukatlarda vergi yükümlüsüdür.

Avukatlık hizmeti sunanlar, sundukları hizmet karşılığında talep edecekleri ücretleri, belirli koşullar altında serbestçe belirleyebilirler. Yani avukatlar, sunmuş oldukları hizmetler için ücret talep edebilirler fakat talep edebilecekleri ücretin alt ve üst sınırları yasal düzenlemelerle belirlenmiştir.

Bu sınırlar içerisinde belirlenecek bir ücret, avukat tarafından, hukuk hizmeti sunulan müvekkilinden talep edilebilir.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Avukatların sunacakları hukuk hizmetleri karşısında, vatandaşlardan talep edebilecekleri avukatlık ücretlerinin asgari sınırı, her yıl Aralık ayı içerisinde Türkiye Barolar Birliği tarafından yayımlanan tebliğ ile belirleniyor. Bu tebliğ adından da anlaşılacağı üzere, avukatlık hizmetleri için talep edilebilecek en düşük ücretleri belirliyor.

Yani avukatlar, sundukları hizmetler için, bu tebliğde belirlenen ücretlerden daha düşük miktarlarda ücret kabul edemezler. Avukatlık asgari ücret tarifesi, avukatlar tarafından sunulan her türlü hizmet için bir bedel belirlenmesi esası üzerinden hareket ediyor.

Buna göre tarifede;

Ayrıca tarifede, ayrıntılı bir liste halinde, asgari ücret tarifesi de yer alıyor.

Avukatlık Danışma Ücreti

Türkiye Barolar Birliği tarafından yayımlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde, sadece mahkemeler nezdinde yürütülen işlemlere ücret ödenmesi söz konusu olmayıp, avukata hukuki danışmanın da ücrete tabii olduğu belirlenmiştir. Buna göre 2020 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nde yer alan düzenlemeler gereği, avukata bürosunda sözlü danışma için ilk bir saate kadar ödenecek asgari ücret 450 TL’dir. Takip eden her bir saat için ek olarak 270 TL. ödemek gerekir. Danışma hizmeti, avukatın bürosunda değil de, çağrı üzerine farklı bir yerde yapılıyor ise ücret farklılaşıyor. Çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma ilk bir saate kadar 935 TL. olurken, takip eden her bir saat için 460 TL. ek ücret ödenmesi gerekiyor.

Danışmanın yazılı olarak yapılması söz konusu olduğunda, tarifede yer alan düzenlemeye göre ilk bir saate kadar ödenmesi gereken danışmanlık ücreti 935 TL. , takip eden her bir saat için ise danışma ücreti 435 TL. oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir