Fazla mesai ücreti, 4857 no’lu iş kanununa göre 45 saat olan haftalık çalışma saatini aşan durumlarda işçiye ödenmesi gereken ücrettir. Bu çalışma saatleri genelde işyerinin durumuna uygun olacak şekilde günlere bölünerek belirlenir. Bazen hafta arası tüm saatler kullanılır bazen de cumartesiye sarkabilir ama neticede 45 saati aşmamalıdır.

Çalışan Fazla Mesai Yaptığını Nasıl Kanıtlar?

Fazla çalıştığını iddia eden işçi önce fazla çalıştığını kanıtlamak zorundadır. Bu genelde şahitlerle yapılır. Yani aynı işyerinde çalışan ve işçinin hakikaten de fazla çalıştığını söyleyen en az iki veya daha fazla kişinin tanıklığı yeterli olabilir. Tabii işçinin elinde yazılı bir kâğıt olması daha kesin bir çözümdür.

Fazla Mesai Ücreti Hesaplama:

İşçi fazla mesai yaptığını kanıtlar ve bu saat sayısı hesaplanırsa geriye işçinin alması gereken ücret kalır. Bu da işçinin maaşının yüzde 50 fazlası olarak kabul edilir. Yani önce işçinin resmi maaşının güne ve saate bölünür. Saatlik ücreti bulunduktan sonra bunun yüzde 50’si hesaplanır. Ortaya çıkan rakam işçinin saatlik fazla mesai ücretindir. Çalışan kaç saat fazla çalıştıysa bu ücret o sayıyla çarpılarak fazla mesai ücreti belirlenmiş olur.

Yapılması gereken işler:

  1. İşçinin maaşını belirlemek. (Diyelim işçi 2400 lira maaş alıyor)
  2. Aylık maaşın günlük karşılığını bulmak. (2400 / 30 = 80TL.)
  3. Günlük ücretin yüzde 50’sini hesaplamak ve ücrete eklemek. (80’in yüzde 50’si 40TL. 80+40= 120TL.)
  4. Kaç saat fazla çalışıldıysa bununla çarparak fazla mesai ücretini bulmak.

Bu şekilde hesaplanacak fazla mesai ücreti işveren tarafından işçiye ödenir ki bu durumda bile işçinin fazla mesaiye kalma zorunluluğu bulunmaz.

İşin Feshi ve Akdin Sonlandırılması:

İşçinin fazla mesai ücretini alamaması bilerek verilmemesi ya da sonra veririz diyerek geçiştirilmesi, işçinin iş sözleşmesini fesih etme hakkını verir. Bu yasal bir zorunluluktur ve eğer işveren işçiyi kendi ileri için haftalık 45 saatten fazla çalışmaya mecbur kılıyorsa bunun ücretini de ödemek zorundadır. Bunu ödemezse bu bir fesih hakkı doğurur.

Tabii bazı meslek gruplarında ve çalışmalarda fazla mesai ücret talep hakkı ve sözleşme fesih hakkı olmaz. Mesela Polisler ve hastane çalışanları gibi. Bazı meslek gruplarında ise kesinlikle fazla mesaiye izin verilmez. Mesela şoförler günde dokuz saatten fazla araç kullanamazlar. Bunun gibi ayrıntılar, istisnalar dışında fazla mesai hakkı ve bu hakkın istismara uygulanması sonucunda, ülkemizde pek bilinmese de işçinin sözleşmesini ve iş akdini fesih etme hakkı her zaman bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir